Dobry fotograf to wspomnienia utrwalone na zdjęciach na wieki

Życie to pasmo ulotnych i niepowtarzalnych chwil. Przeżywamy je bardziej lub mniej świadomie, ale często z ogromnym pragnieniem zatrzymania tych ważnych momentów w naszym życiu na zawsze. Pamięć jest wybiórcza, dlatego zdjęcia pomagają nam zachować w pamięci wspomnienia, które są dla nas ważne, wyjątkowe i bezcenne. Układamy je w rodzinnych albumach, opatrując odpowiednimi podpisami, które po latach okazują dużo bardziej przydatne, niż nasza szwankująca pamięć.

Ślub i wesele to z pewnością wyjątkowy dzień w naszym życiu, pełen emocji, relacji i symboliki. Czy potrzebuje być utrwalony na fotografiach? Pewnie nie, ale nasza pamięć z czasem wyblaknie, o wielu szczegółach zwyczajnie zapomnimy. Profesjonalny reportaż, w którym zapiszemy wydarzenia tego pięknego dnia i ceremonii zawarcia naszego związku małżeńskiego oraz wysiłek włożony w jego  przygotowanie utrwalą nasze wspomnienia na wieki.

Zanim wybierzecie fotografa zastanówcie się, jak ważne są dla Was zdjęcia i profesjonalizm osoby je wykonującej. Pamiętajcie o jednym, że fotograf mający za sobą wiele ślubów i wesel wie czego może się spodziewać i gdzie się ustawić, aby dobrze uwiecznić daną chwilę. Wie jak zachować się w każdym momencie, również tym nieprzewidzianym, jak nie przeszkadzać podczas ceremonii ślubnej i kiedy zmienić miejsce pobytu, aby uprzedzić bieg wydarzeń. Całkiem inaczej zachowa się amator, który nie ma tego doświadczenia. Jeśli zależy Wam na profesjonalnym reportażu w pierwszej kolejności zapoznajcie się z portfolio fotografa. Zwróćcie uwagę na styl zdjęć, na to, jak są obrobione, jaka jest ich jakość. Dowiedzcie się, jakim dysponuje sprzętem. Sprawdźcie, czy w portflio są dwa trzy sfotografowane wesela, czy ujęć jest wiele z wesel w różnym stylu. Ustalcie też budżet, jaki chcecie i możecie przeznaczyć na zdjęcia. Warto również zapytać znajomych i rodzinę, która korzystała z tego rodzaju usług. Ich rady z pewnością pomogą Wam podjąć właściwą decyzję.

Pamiętajcie, że fotograf to nie gość weselny, lecz baczny obserwator, który musi widzieć więcej, aby swoje obserwacje utrwalić na fotografiach. To jest Wasz cel, a jego zadanie, bo otrzymane zdjęcia będą Waszymi wspomnieniami. Chwile, które fotograf zapisze, będą Wam towarzyszyć przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby nie popełnić tu żadnego błędu, gdyż atmosfery tego jedynego niepowtarzalnego dnia nie da się odtworzyć nawet w najlepszym studio.

Przede wszystkim określcie i sprecyzujcie czego oczekujecie, jakich zdjęć pragniecie. Bez względu na to, jakie trendy w fotografii ślubnej wyznacza moda ślubna, musicie przygotować listę zdjęć, które fotograf musi zrobić, abyście mogli odtworzyć pełną historię Waszej ceremonii. Pamiętajcie, że w dniu ślubu nie będziecie mieli ani czasu ani głowy do tego, by myśleć o zdjęciach. Po prostu zaufacie innym, dlatego tak ważne jest, aby wczesnej przygotować osobistą listę ujęć, które są dla Was ważne i o których marzycie od dawna. Pamiętajcie, że całej rodziny, dalekich cioć i wujków, nie uda się Wam tak szybko zgromadzić w jednym miejscu. Ujęcie z prababcią i pradziadkiem po latach może okazać się bezcenną pamiątką o wielkiej wartości emocjonalnej dla Was i dla Waszych dzieci. Ustalcie to wszystko z fotografem przed ślubem.

Oto propozycje kilku ważnych ujęć ślubnych:

Zdjęcia ślubne przed ceremonią:

  • Para Młoda z rodzicami, razem i osobno,
  • Para Młoda ze świadkami,
  • Para Młoda z najbliższą rodziną,
  • Para Młoda z najbliższymi przyjaciółmi,
  • Para Młoda z księdzem,
  • bukiet ślubny,
  • portrety rodziców.

Zdjęcia ślubne w trakcie ceremonii zaślubin:

  • goście ślubni przed kościołem/urzędem stanu cywilnego,
  • pełny kościół/urząd stanu cywilnego,
  • obrączki na tacy/poduszce,
  • jeśli jest – dziecko sypiące kwiaty przed Parą Młodą,
  • puste klęczniki.

Zdjęcia ślubne po ceremonii i bezpośrednio przed weselem:

  • Para Młoda z najbliższą rodziną,
  • Para Młoda ze wszystkimi gośćmi weselnymi przed kościołem/urzędem stanu
  • cywilnego,
  • ręce z obrączkami,
  • chleb i sól,
  • pusta sala w domu weselnym,
  • nakryte stoły,
  • tort weselny,
  • Para Młoda ze wszystkimi gośćmi weselnymi przed domem weselnym,
  • Pan Młody wnoszący Pannę Młodą na rękach,
  • zespół muzyczny,
  • kuchnia domu weselnego.

Niewątpliwie ważnym aspektem wyboru fotografa, aczkolwiek chyba nie najważniejszym jest jego cena. Dlatego w głowie musimy mieć pewien punkt wyjścia. Należycie wykonana usługa to kilkanaście godzin pracy w terenie (ślub, wesele i sesja plenerowa) oraz około 30 godzin spędzonych na przygotowaniach do sesji, spotkaniach, wykonaniu zdjęć, selekcji i obróbce graficznej fotografii. Koszt niedrogiego, ale doświadczonego i posługującego się przyzwoitym sprzętem fotografa mieści się w przedziale 1500-2500 zł. Odejmując koszt paliwa, podatek, amortyzację sprzętu, prąd, ZUS, to co zostanie dzielimy przez 6, 7 lub 8 dni i wychodzi dzienna stawka. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli łatwo przeliczyć, jak ceni się fotograf i czy oferta jest podejrzanie tania, optymalnie skalkulowana czy zwyczajnie płacimy wysoką cenę za markę.

Jeśli już wybierzecie fotografa, postarajcie się zawrzeć z nim umowę. W ten sposób zabezpieczycie swój interes. Jest to ważne szczególnie, gdy termin ślubu jest bardzo odległy. Ustalenia ustne nie zawsze trwale zapisują się w pamięci. Co powinna zawierać taka umowa:

  1. Informację kto i z kim zawiera umowę (imiona, nazwiska, pesel, dane kontaktowe).
  2. Przedmiot umowy czyli informację o zakresie prac jakie ma wykonać zleceniobiorca, ile trwa jego praca, co obejmuje i gdzie się odbywa.
  3. Terminy i rozliczenia. Kwota za usługę podstawową oraz wysokość dopłat za usługi dodatkowe i dojazd. Także terminy w jakich nastąpi płatność oraz kiedy fotograf przekaże rezultaty swojej pracy.
  4. Co klient otrzyma– orientacyjna liczba zdjęć na płycie oraz forma (rozdzielczości, znaki wodne, zdjęcia surowe, czy obrobione), prezentacje, albumy.
  5. Prawa do zdjęć– wyrażanie zgody fotografa na dowolne rozporządzanie Waszymi zdjęciami oraz Wasza zgoda na wykorzystanie zdjęć przez fotografa do autopromocji (np. poprzez umieszczenie w portfolio).
  6. Odpowiedzialność obu stron czyli określenie co się stanie, jeśli fotograf nie pojawi się na ślubie lub nie dostarczy gotowych zdjęć. Także określenie do czego się zobowiązujecie, jeśli odwołacie ślub lub zrezygnujecie z usług fotografa na niedługo przed terminem.

Przy zawieraniu umowy z dużym wyprzedzeniem może się zdarzyć, że fotograf zażąda od klienta zadatku. To obok umowy dodatkowy element zabezpieczenia interesów tak klienta jak i fotografa. Was skłoni do przemyślanych decyzji i nie blokowania tego samego terminu u kilku fotografów naraz, a z  drugiej strony w razie nieprzewidzianych okoliczności, uniemożliwiających wykonanie usługi- fotograf będzie zobligowanydo zapewnienia zastępstwa w takiej samej lub podobnej cenie oraz podobnej jakości usługi.

Oczywiście oprócz zatrudnienia profesjonalisty nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaangażować członków rodziny lub przyjaciół do robienia zdjęć. Często wśród dzieł fotografów-amatorów można znaleźć prawdziwe perełki.
Powodzenia

0 Udostępnień

Towesele.pl

Redakcja

bądźmy blisko

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>